Nuorisoseuran muistilista alkuvuoteen

Vuosi vaihtui, että heilahti! Muista tsekata oman nuorisoseurasi osalta nämä asiat kuntoon.

  • Pitäkää yhdistyksen järjestäytymiskokous uudella johtokunnalla. Perehdyttämismateriaalia uusille johtokuntalaisille saat helposti Nuorisoseurojen työkalupakista.
  • Muuttuneet toimihenkilöt on ilmoitettava nuorisoseurarekisteriin (https://nuorisoseurarekisteri.fi). Jos seuralla ei ole tunnuksia rekisteriin, voi tunnukset tilata keskusseurasta tai aluetoimistosta tai liiton toimistolta (hannu.ala-sankola@nuorisoseurat.fi)
  • Jos yhdistyksen nimenkirjoittajat muuttuvat, pitää asiasta tehdä muutosilmoitus yhdistysrekisteriin. Ohjeet, lomakkeet ja sähköisen ilmoittamisen linkit löytyvät osoitteesta www.prh.fi.
  • Toimintatietojen kokoaminen ja ilmoittaminen hoidetaan myös nuorisoseurarekisterin kautta. Toimintailmoituslomake löytyy seuran perusnäyttösivun alaosasta. Toimintailmoitukset tulee jättää rekisteriin 15.2.2018 mennessä. 
  • Muistakaa pitää myös seuran jäsenluettelo ajan tasalla nuorisoseurarekisterissä. Nuorisoseuralehti toimitetaan rekisterin perusteella kaikkiin nuorisoseuratalouksiin ja toimintailmoituksen jäsentiedotkin tulevat automaattisesti jäsenluettelon perusteella yhdellä napin painaluksella, jos tiedot ovat rekisterissä.
  • Seurakäynnille tarvetta? Ota yhteys aluetoimistoon, niin sovitaan aika!
    044 207 3072 / henna.liiri@nuorisoseurat.fi