Kuukaudenkunnia: Järventauksen nuorisoseurantalo – Seurapirtti

Juhlavuoden aikana aluetoimisto nostaa esiin alueemme nuorisoseurantaloja. Seuraavaksi suuntanamme on Järventauksen Seurapirtti.

Järventauksen nuorisoseurantalo Seurapirtti rakennettiin vuonna 1950. Seurapirtti on Järventauksen nuorisoseuran, paikallisen martta yhdistyksen ja Järventauksen maamiesseuran yhteisomistuksessa. Kylän eri yhdistykset käyttävät tiloja kokouksiin. Kesäisin kylän eri seurat järjestävät yhteistyössä kesäkahvilan ja samassa yhteydessä kirpputorin. Kahvila on auki juhannuksesta aina elokuuhun asti joka päivä klo 10-16. Talo on myös merkittävässä roolissa nuorten työllistymisessä. Joka kesä palkataan 6-10 nuorta kesätöihin arkipäiviksi. Viikonloppuisin kahviota ja kirpputoria hoidetaan talkoovoimin.

Taloa ei talvilämmitetä. Vesi tulee kunnalta, joten vessa lämmitetään veden jäätymisen estämiseksi. Kunnostukset tehdään talkoovoimin eri yhdistyksien yhteistyöllä.