Kuukauden kunnia: Akkala-Jouhkolan nuorisoseurantalo

Juhlavuoden aikana aluetoimisto nostaa esiin alueemme nuorisoseurantaloja. Tällä kertaa suuntaamme Akkala-Jouhkolan nuorisoseurantalolle.

Akkala-Jouhkolan nuorisoseurantalo valmistui vuonna 1939. Taloa voi vuokrata erillaisia tapahtumia varten. Esimerkkinä seuran pitämä joka vuotinen talviteatteri, mutta koronan takia ei ole teatteria pystytty pitämään. Myös kansanopisto pitää piirejä talolla. 

Heinäkuusta elokuuhun on nuorisoseura joka vuosi pitäny talolla kesäkahviota ja kirpputoria, niin tänäkin vuonna kahvio ja kirpputori ovat auki jokapäivä 11- 16, joten matkalla kannattaa käydä kahvittelemassa ja kirpputoria kiertelemässä, jos vaikka sieltä jotain sattuisi mukaan lähtemään.

Taloa ylläpidetään yleensä vuokratuloilla ja myös talviteatterilla, josta kylänväki nauttii joka vuosi. Talon remontointi on yleensä rahoitettu erillaisilla hankkeilla.