Koveron Nuorisoseura viettää Seurantalopäivää su 8.9, tervetuloa mukaan!

Valtakunnallista Seurantalopäivää vietetään syyskuun toisena viikonloppuna 7.-8.9. Koveron Nuorisoseura järjestää Seurantalopäivänä sunnuntaina 8.9 Koveron nuorisoseurantalolla päiväkahvit klo 13-15. Päiväkahvien jälkeen on mahdollisuus myös saunomiseen seuran omalla avantosaunalla, tervetuloa mukaan!

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Mikä Seurantalopäivä?

Vuosittain syyskuun toisena viikonloppuna (eli tänä vuonna 7.-8.9.2019) vietetään valtakunnallista seurantalopäivää kaikilla seurantaloilla. Seurantalot ovat hienoja paikkoja: kylien ja kaupunginosien toimintakeskuksia, joissa harrastetaan ja järjestetään erilaisia tapahtumia. Seurantalot ovat täynnä elävää kulttuuriperintöä, jota on syytä juhlia! Seurantalopäivä tarjoaa tilaisuuden tehdä taloja tunnetuksi ja järjestää kaikille avointa toimintaa. Seurantalopäivä on osa Euroopan kulttuuriympäristöpäiviä. Seurantalopäivien tapahtumat löytyvät Euroopan kulttuuriympäristöpäivien tapahtumakalenterista.