Keskusseuran purkaminen valmisteluun

Pohjois-Karjalan Nuorisoseurojen Liitto ry:n kevätkokous 3.4.2017 käsitteli johtokunnan esityksestä keskusseuran purkamista. Nuorisoseurojen organisaatiouudistuksen myötä alueen jäsenseuroja on palvelut 1.1.2013 alkaen liiton ylläpitämä aluetoimisto ja Suomen Nuoriso-opiston kannatusyhdistyksen sääntömuutoksen jälkeen johtokunta katsoi, että purkamisen käsittely jäsenistön kanssa olisi ajankohtaista.

Kevätkokouksessa oli paikalla kahdeksan varsinaista kokousedustajaa kuudesta alueen nuorisoseurasta. Alustajina kokouksessa toimivat Suomen Nuorisoseurat ry:n pääsihteeri Antti Kalliomaa sekä alueen toiminnanjohtaja Henna Liiri. Kokous päätti yksimielisesti, että käydyn keskustelun pohjalta kutsutaan koolle ylimääräinen kokous yhdistyksen purkamiseksi. Ennen kokouskutsujen lähettämistä selvitetään omaisuuden siirtyminen Pohjois-Karjalan Nuorisotyön Tuki -säätiölle. Toiminnanjohtaja vastaa valmistelusta yhdessä johtokunnan kanssa kokoukselle. Johtokunta esittää asian ja kutsuu koolle ylimääräisen kokouksen.

Tiedotamme lisää asian edetessä.

Lisätietoja
toiminnanjohtaja Henna Liiri
henna.liiri ( a ) nuorisoseurat.fi
p. 044 207 3072