Avartti-toiminnan perusteet -koulutus Joensuussa

Kaipaatko uusia avaimia nuorisotyöhön ja menetelmiä ohjaajan työkalupakkiin?

Nyt nuorisoseuroilla on mahdollisuus tarjota Avartti -koulutusta järjestön aikuisille – ohjaajille tai muille avainhenkilöille, jotka voivat tarjota Avartti-ohjelmaa seuransa tai alueensa nuorille harrastamisen tueksi.

Avartti-toiminnan perusteet -koulutus

Aika:
la-su 23.-24.2.2019, klo 9-16 molempina päivinä

Paikka:
Itä-Suomen Liikuntaopisto, Länsikatu 15, Joensuu

Kenelle:
Aikuisille ohjaajille, seuran avainhenkilöille tai muille kiinnostuneille

Koulutuksen tavoite:
Koulutuksen tavoitteena on antaa tietoa Avartti-toiminnan periaatteista ja toimintamenetelmistä sekä antaa valmiudet toiminnan käynnistämiseen.

Hinta:
Koulutus on nuorisoseurojen jäsenille maksuton (muille 100 €.)

Ilmoittautuminen:
Ilmoittaudu 15.2.2019 mennessä osoitteessa www.avartti.fi/koulutus

Kouluttaja:
Mari Ponkilainen ja Jukka Ruotsalainen

Järjestäjä:
Koulutuksen järjestää Suomen Avartti-toimisto

Lisätiedot:
Katri Mäkisalo, Nuorisoseurat Pohjois-Karjalan vs. toiminnanohjaaja
050-3422054, katri.makisalo@nuorisoseurat.fi

Jukka Ruotsalainen, Avartti, ohjelmajohtaja
050-343 1143, jukka.ruotsalainen@avartti.fi

Mikä  Avartti?
Avartti-ohjelman tavoitteena on tukea nuoren kasvua ja opettaa vastuuta toisista ihmisistä ja ympäristöstä. Avartti haastaa 14−24-vuotiaat nuoret mielenkiintoiseen toimintaan, johon liittyy erilaisia harrasteita, liikuntaa, luontoretkeilyä sekä vapaaehtoistoimintaa. Nuori laatii itselleen tavoitteet sekä suunnitelman niiden saavuttamiseksi. Nuori voi hyödyntää nykyisiä harrastuksiaan tai aloittaa uusia. Nuoren hankkima osaaminen tunnustetaan todistuksella, joka on myös kansainvälisesti tunnettu. Ohjelmaa tehdään yli 140 maassa ja siihen osallistuu miljoona nuorta vuosittain. Ohjelmaa voivat järjestää erilaiset nuorisokasvatustyötä tekevät organisaatiot. Nyt myös nuorisoseuroilla on mahdollisuus tarjota tätä ohjelmaa järjestönsä nuorille. Nuori voi suorittaa Avartti-ohjelmaa omien harrastustensa tai vapaaehtoistoiminnan kautta. Avarttiohjaaja toimii koordinoijana ja sparraajana ohjelman suorittamisessa ja yhdistämisessä nuoren harrastuksiin tai nuoren tekemään vapaaehtoistoimintaan.
Tutustu toimintaan www.avartti.fi.